Začíname s nulou. Zdarma služby a nástroje pre startupy a webové projekty

Rozhodol som sa spísať sadu niekoľkých nástrojov, ktoré sa mi osvedčili pri rozbiehaní webových projektov. Podmienkou bolo, že sú kompletne zdarma, majú freemium model s dostatočne veľkorysou zdarma verziou alebo sú zatiaľ v alfa alebo beta verzii pred zavedením spoplatnenia.

Osobitne s beta službami je zábava. Každý deň vzniká kopec startupov so zaujímavými službami, ktoré vám môžu výrazne pomôcť, treba si len dávať pozor, aby ste neboli na nich existenčne závislí (pre prípad že zo dňa na deň skončia alebo drasticky zdražejú). Častokrát chýbajú návody a môže meškať aj reakčný čas na vaše otázky. Na druhej strane ale častokrát potom komunikujete priamo s tvorcami aplikácie, ktorí sú hladní po feedbacku a vaše pripomienky rýchlo implementujú.

Služby od Googlu– určite by tu boli Google Apps for Business na manažovanie mailovej komunikácie pod vlastnou doménou, ak by ich pred pár mesiacmi pre nových zákazníkov nespoplatnili.  Starí zákazníci, vrátane mňa, to majú stále zadarmo, takže som alternatívu neriešil, ale Outlook.com by možno stálo za to skúsiť. Takže ostáva aspoň ostatná klasika zdarma-Analytics, Webmaster tools, Google Drive.

Google Tag Manager– toto je novšia a menej známa služba od Google. Umožňuje rýchlu implementáciu rôznych trackovacích tagov do kódu, aj keď na UI si tam budete chvíľu zvykať. Funguje to tak, že namiesto všetkých možných tagov, ktoré dávate do hlavičky, tam vložíte len ten od Google Tag Managera a ostatné si potom manažujete v jej webovej aplikácii. Ak potrebujete napríklad na pár dní zapnúť len na určitej stránke špeciálny kód, nemusíte siahať do kódu, ale vytvoríte si verziu kontajnera v Tag Managerovi a tú môžete vypínať a zapínať aj každú polhodinu. Google zároveň tvrdí, že vám takáto implementácia zrýchli stránku, to som ale nemeral. Je to dobré aj v prípade viacčlenného tímu, kde si úpravy zvládne robiť aj marketér resp. netechnický človek, a nie je nutný zásah vývojára.Kompletne zdarma.

String Manager-podobné použitie má aj táto (naša vlastná) služba, ale v tomto prípade manažujete stringy- to môžu byť všetky texty v aplikácii, od krátkych chybových hlášok a upozornení až po obsah generovaných mailov. Túto službu sme nejaký čas používali na interné projekty a potom sme sa rozhodli to dať von na doménu stringmanager.com, nech sa s tým potešia aj ostatní.
Funguje to tak, že vývojár označí špeciálnym parametrom v kóde daný string a samotný obsah stringu si už rieši a upravuje človek vo web aplikácii String Managera. Takže ak napríklad treba rýchlo zmeniť text v buttone z Kúpiť na Kúpiť teraz za 5 centov, vývojár nemusí vstupovať do kódu,ale nechá to na copywritera (alebo klienta), ktorý si to rýchlo zmení sám. Čerešničkou je potom aj jednoduché pridávanie jazykových mutácií, string ostáva rovnaký a vy len pridávate jazykové verzie.
Ja som túto službu riešil hlavne pre projekty, kde riešim len obsahovú časť a do kódu mám obmedzený až žiaden prístup a nasadzovať kompletné CMS bolo zbytočné. Takto pravidelne vylepšujem hlášky a call-outy a neotravujem programátora. Komplexnejšou alternatívou pre lokalizácie a manažovanie prekladateľov je potom ďalší slovenský startup TranslateKarate. StringManager funguje pre php aplikácie a je kompletne zdarma.
Edit: vypnuté pre verejnosť

Twitter Bootstrap frontendový framework, parádny nástroj pre webové aplikácie, kde ešte nemáte grafiku. Možno zistíte, že ju vlastne ani nepotrebujete.

Testomato– český startup na okamžitú informáciu o prípadných chybách na stránke. Už nejaký čas ohlasujú prechod na spoplatnený model, ale keďže implementácia je skutočne otázka pár sekúnd, oplatí sa skúsiť a potom sa rozhodnete, či v tom budete chcieť pokračovať.
Inspectlet– Na heatmapy a screen capture návštev sa väčšinou používa  známejší Clicktale, ale Inspectlet má voči nemu dve hlavné výhody. Na stránku stačí dať len jeden kód, takže ho je možné implementovať  aj s Google Tag Managerom a navyše jeho free verzia je veľkorysejšia- meria viac sessions, vrátane https. Základná verzia zdarma.

Mailchimp najštedrejšiu free verziu na hromadné maily- do 2000 kontaktov, takže u nás zadarmistov vyhráva.

Ako blogovací systém ako supportný nástroj pre startup u mňa prekvapivo vedie Blogger.  Na takéto  prípady, kde nepotrebujem riešiť vychytávky a cingrlátka, je wordpress overkill. Tumblru som nikdy neprišiel na chuť a Posterous už skončil. Naopak, cez Blogger viem jednoducho manažovať viacero blogov naraz a každý na vlastnej doméne.
Pozerám, že sa mi článok dosť natiahol, ďalšie služby si teda nechám na pokračovanie. Ak poznáte lepšie alternatívy, ako hore uvedené, šup s nimi do komentárov.

Posted March 25th, 2013 in Internet, Technológie a hračičky. Tagged: .

Comments are closed.