Moje knihy- najlepšie čo som čítal v roku 2012

Na konci roka sa zvykne sumarizovať- najlepšie filmy, najlepšie knihy, najlepšie songy. Mne síce koniec roka trochu ušiel, ale napriek tomu sa chcem ku najlepším beletristickým knihám roka 2012 vrátiť.  Všetky knihy nájdete v mojom GoodReads profile,  tu vyberiem len tie najlepšie.

5 hviezdičiek (maximálny počet)

Rok 2012 bol pre mňa prvý rok keď som prečítal len jednu papierovú knihu, zato stála za to. Stalo sa prvého septembra od Pavla Rankova je trošku staršia vec, ale ja som ju objavil aj minulý rok, najskôr v divadle a potom aj v knihe. Kniha o časoch nedávno minulých, malý človek vo víre dejín, atď, mňa to chytilo dosť. S odstupom času neviem, či až na 5 hviezdičiek, ale čo už, mám ich tam :-)

Druhá kniha s maximálnym počtom je už elektronická, Žítkovské bohyne z Palmkníh ma dostali úplne. Kupoval som túto v Čechách ocenenú knihu trochu s obavou- námet zaváňal trochu feministicko-ezoterickou sračkou, ale realita nemohla byť vzdialenejšia. Viac vrstiev, viac výkladov, nedávne dejiny 20.storočia do toho, takmer detektívka v magických reáliách, ktoré su veľmi blízke aj Slovensku. Vychutnal som si to.

4 hviezdičky

Glass Room (Simon Mawer)- pohnuté osudy obyvateľov slávnej vily Tugenhat. Opäť raz 20.storočie, druhá svetová vojna a to čo bolo po tom, tentoraz okorenené pohľadom cez skutočne unikátnu funkcionalistickú stavbu. V anglickom vydaní pre Kindle bolo zábavné aj primiešavanie českých termínov, britský autor väčšinou trafil.

Piata loď- víťaz Anasoft litery konečne vyšiel aj ako ebook (Martinus), tak som po ňom skočil. Tiež trochu s obavami, zachytil som pár čítaní na pokračovanie v Slovenskom rozhlase a vyzeralo to na akúsi sociálnu drámu, ktorú príliš nemusím. Našťastie to autorka Monika Kompaníková posunula úplne inde- je to kniha o (ne)vzťahoch z pohľadu malého dievčaťa, navyše písaná veľmi pekným, čistým, ale súčasným jazykom.

Nebo pod Berlínom (Palmknihy)- Berlín, U-bahn, hudba, Berlín, Berlín, Berlín. Hneď po dočítaní máte chuť sa do Berlína rozbehnúť, alebo aspoň naskočiť na vlak.

Všetky okrem prvej knihy sú už dostupné aj ako ebooky, tak šup, kupujte, sťahujte a čítajte.

Posted February 11th, 2013 in Nezaradené. Tagged: , .

Comments are closed.