Recenzia čítačky Bookeen Odyssey Frontlight

Kindle 3G a Bookeen

Pred niečo vyše rokom pripravil rozhodovací diagram pre dilemu, akú čítačku elektronických kníh kúpiť.

Už vtedy mi ale bolo jasné, aké parametre by moja ideálna čítačka mala mať:

 • e-ink displej na príjemnejšie čítanie, na žiariace obrazovky sa  dívam dosť počas dňa
 • dotykový displej kvôli ľahšiemu hľadaniu v slovníku pri cudzojazyčnej literatúre, skrolovanie je totiž na e-inku utrpenie
 • podsvietenie displeja pre prípady núdze, keď ma druhá polovička postele prinúti zhasnúť
 • zistil som že nepotrebujem hardvérovú klávesnicu (stačí SW) ani audio (na to mám mobil)

Problémom bolo, že v tom čase žiadna podobná čítačka na trhu nebola. Takéto čítačky existujú na trhu len niekoľko mesiacov, najznámejšia sa volá Amazon Kindle Paperwhite. Ale nie je jediná.

Vďaka palmknihy.sk som mal možnosť vyskúšať konkurenčnú francúzsku Bookeen Odyssey HD Frontlight a neviedla si vôbec zle. Tu je krátky sumár jej výhod a nevýhod, hlavne v porovnaní s Kindle 3G, ktorý dlhšie používam.

Výhody:

 1. podsvietenie je logicky zakomponované do ovládania. Aktivuje sa dlhším podržaním home buttonu, pričom si hneď môžete regulovať jas. Svieti jasne, možno by som dokonca privítal ešte nižší minimálny jas. Výhodou e-ink podsvietenia voči napr. tabletom alebo mobilom je, že displej nežiari na vás, ale svieti na displej (ako na digitálkach), takže by mal byť šetrnejší k očiam.
 2. výdrž batérie– v plnom zaťažení (zapnuté podsvietenie a wifi) mi po týždni zožralo cca 40% batérie, takže 2 týždne s ňou aj v takomto režime v pohode dáte. S vypnutým podsvietením samozrejme aj vyše mesiac.
 3. slovenské menu– pre mňa menej podstatné, ale ak ju riešite ako darček pre rodičov a starých rodičov, je to nevyhnutnosť. Lokalizácia je konzistentná, nevšimol som si žiadne nezrovnalosti.
 4. Adobe DRM- napriek môjmu všeobecnému odporu k tomuto riešeniu to bude pre slovenské knihy na niekoľko rokov podstatný faktor, napr. Evitovky si v najbližšom čase podľa vyjadrenia vydavateľa bez Adobe DRM nezoženiete.
 5. HW tlačidlá na otáčanie strán– na rozdiel od Kindle touch má po bokoch aj HW tlačidlá na otáčanie strán. Bohužiaľ len po jednom na každej strane, takže napríklad pri držaní v ľavej ruke sa nedá posúvať na ďalšiu stranu jednou rukou. Ale je možné si ovládanie prehodiť, takže ľavým tlačidlom listujete dopredu a naopak.
 6. V recenzovaná verzii bol aj integrovaný palmknihy.cz obchod, na kupovanie ešte nie príliš komfortný (hlavne platba a hľadanie), ale na prístup k svojim kúpeným knihám príjemná funkcia.

  takto vyzerá e-shop palmknihy.sk na čítačke. Na rozlíšení ešte pracujú.

 7. pdf reflow– podľa slov výrobcu by to konečne mohlo byť riešenie na čítanie pdf s komplikovanejším zalomením, neskúšal som.
 8. vyhnete sa Amazonu. Ostatné e-book obchody našťastie zatiaľ nenabehli na režim, keď sú e-booky drahšie ako papierové knihy.

Mínusy:

 1. hodiny– toto ma mrzí asi najviac, popri čítaní si kontrolujem aktuálny čas dosť často a mať ho v zariadení (ako má Kindle) by potešilo.
 2. hľadanie v knihe– nikde v ovládaniach som  nenašiel možnosť vyhľadávať v knihe, škoda.
 3. obal bez spony– čítačka je pomerne horúca novinka, na dx.com zatiaľ obaly nenájdete, takže sa musíte uspokojiť s tými od Bookeenu. Okrem vyššej ceny mi na nej chýbala aj spona alebo iné uchytenie predného obalu.
 4. slovníky- zatiaľ sú v ponuke len prekladové slovníky do hlavných jazykov, ale je možné doinštalovať vlastné, takže ostáva už len skonvertovať sk Stardict. Zručnejší pythonista by to asi zvládol napríklad cez túto utilitku.
 5. nie je to náhrada tabletu– čítačka je pomerne rýchla, má zabudovaný internetový browser, s ktorým sa dá v nevyhnutných prípadoch sa surfovať, ale k plnému konfortu to má stále ďaleko.

  internetový prehliadač

 6. audio- MP3 si na tomto zariadení nepustíte.
 7. Amazon podpora–  Bookeen je francúzsky výrobca, takže support v prípade poruchy je zabezpečený, ale zatiaľ som nenašiel zmienku, ako funguje, uznáva reklamácie a podobne.  V tomto Amazon nasadil latku veľmi vysoko.
 8. kindle mail, ale ten som ani nečakal :-)

Na záver, Bookeen je pre mňa plnohodnotná alternatíva ku Kindle. Hlavne ak riešite čítačku pre starších ľudí (slovenské menu) alebo primárne na slovenskú a českú literatúru, tak na Kindle rovno zabudnite a skúste Bookeen.

Youtube Video: Animácia pri otváraní knihy a zapnutie podsvietenia

Posted December 6th, 2012 in Technológie a hračičky. Tagged: , , .

Comments are closed.