Ako synchronizujem knižnicu pre rôzne čítačky (Calibre, Dropbox, Goodreads)

Čítam e-knihy na viacerých zariadeniach- okrem čítačky Kindle 3 aj na iphone a sem-tam aj na 12″ PC tablete. Logicky som preto riešil, ako si zabezpečiť prístup k svojej knižnici odvšadiaľ. Amazon to má v Kindle ekosystéme vyriešené výborne, ale funguje to len pre knihy, zakúpené v Amazon store. Keďže našinec musí zháňať a konvertovať knihy aj z iných zdrojov (slovenské zdarma knihy sú zatiaľ hlavne v pdf), nie vždy to stačí. Postup je univerzálny, funguje  na rôzne zariadenia (iOS, Android, iPad, PC, Mac).


Calibre nielen na konverziu

Na konverziu kníh používam výbornú desktopovú aplikáciu Calibre. Primárnou čítačkou je u mňa Kindle 3G, takže všetky knihy konvertujem do mobi formátu, ale rovnako to funguje aj na tabletoch s ePub formátom.

Z funkcií Calibre okrem konverzie využívam aj Recepty (Recipes). Sú to komunitou vytvorené scripty, ktoré dokážu vytvoriť ebook z dostupného webového obsahu. Calibre mi ho uloží do knižnice a aj pošle na môj Kindle. V piatok večer tak napríklad môže vygenerovať vydanie časopisu Týždeň z minulého týždňa (alebo aktuálne Slovo, podľa politickej orientácie), aby ste ho mali k dispozícii k sobotnej rannej káve. Snáď sa časom dočkáme aj možnosti kúpiť si aktuálne vydanie. E-book formát je vhodný na dlhé, analytické články, ktoré by som na webe nedočítal. Preto tento postup nepoužívam na bežné weby (aktuálne.cz, sme.sk), ale skôr na časopisy s kvalitným, primárne textovým obsahom. Pre podobne ladené články, na ktoré náhodne narazím pri surfovaní, používam Instapaper, ktorý mi ich raz týždenne posiela na Kindle (ale len naň).

Jediným obmedzením tohto postupu je, že na vytvorenie ebooku musí aplikácia Calibre bežať a byť pripojená na internet. Zatiaľ ju teda zapínam minimálne raz za týždeň na PC, časom sa možno dokopem k jej rozbehaniu niekde na serveri, takže by to bol konečne zero touch set-up (ak by sa chcel niekto pridať, dajte vedieť, vítaný je aj schopný Linux admin :-))

Dropbox na knižnicu

Dostať obsah na Kindle nie je problém, stačí si ebook poslať na svoj Kindle e-mail. Ale stále ešte treba vyriešiť ostatné čítačky. Na zdieľanie s ostatnými zariadeniami používam cloudovú službu Dropbox. V základnej verzii zdarma máte 2GB úložného priestoru, čo by vám malo bohato vystačiť na celú knižnicu. Dropbox automaticky synchronizuje vami určený priečinok na počítači s online úložiskom, takže stačí, aby ste v Calibre nastavili ako cieľový priečinok Dropbox folder a máte svoju celú knižnicu prístupnú cez heslo odvšadiaľ.

Pre iPhone alebo Android potom stačí iba stiahnuť zdarma ponúkanú aplikáciu Dropbox z appstore a nejakú aplikáciu na čítanie kníh (ja som kvôli mobi ostal pri Kindle aplikáciách pre iPhone a PC, ale podobne to bude fungovať aj na iBooks, Stanza a pod.). V aplikácii Dropbox si vyberiem knihu, ktorú chcem stiahnuť do zariadenia a nechám otvoriť v čítačke. Odvtedy už môžete čítať aj offline. Jedinou nevýhodou voči Amazon store je absencia Whispersync. Pri prechode zo zariadenia na zariadenie preto musíte v knihe manuálne vyhľadať, kde ste práve čítali. K Dropbox knižnici sa dá dostať aj zo samotnej čítačky Kindle cez webové rozhranie Kindle (Experimental), ale to používam len v prípade núdze.

Ďalšou vychytávkou tohto riešenia je aj možnosť jednoduchého požičania knihy kamarátovi.

Goodreads na interakciu

Ak sa chcete socializovať s inými knihomoľmi, Calibre sa vie prepojiť s výbornou knižnou sociálnou sieťou Goodreads.com (kde mám tiež čerstvý profil), takže tam môžete zdieľať nielen svoje knihy, ale aj pocity z prečítaného.

Čo používate vy? Dajte vedieť do komentárov.

Comments are closed.