Prečo by nemohol byť nový web Rozhlasu a Televízie na youtube?

Čerstvé spojenie Slovenského rozhlasu a televízie prinesie časom aj nový web. Napokon, sľubuje to aj projekt (doc), s ktorým súčasná riaditeľka vyhrala:

Online kanál oboch médií sa musí stať plnohodnotným médiom spojenej inštitúcie, ktoré efektívne využíva interné zdroje a používateľom poskytuje plnohodnotný zážitok z vysielania verejnoprávneho média – na internete.

Srdce webového profesionála musí poskočiť radosťou. Spojené verejnoprávne médiá s obrovským archívom ponúkajú úžasnú šancu urobiť portál, ktorý to tu môže valcovať. Osobitne v porovnaní so súčasným stavom. V projekte sa navrhuje vlastný player, obsah u IPTV poskytovateľov, TV aj pre mobily.

Rozum koncesionára pri tom istom obchádzajú mrákoty. Inštitúcia v hlbokej strate, pričom ešte stále čakáme na sľubené magické fičúrky rozhlasového webu za 138 tisic EUR. Navyše, urobiť poriadny web s video obsahom je výrazne ťažšie ako pri rozhlase, kde su jasne stanovené štandardy-stačí MP3 formát stream s archívom a podcastami.
Pri videu je to oveľa komplikovanejšie. Streaming alebo progressive download, load balancing servrov, flash alebo nie flash, ako rozumne urobiť playlisty, mobilný web alebo aplikáciu, ako dostať obsah do TV prijímačov, atď.
Pri týchto otázkach zatiaľ nie je niečo ako stávka na istotu. Vybudovať robustné riešenie, funkčné aj najbližších päť-desať rokov, pôjde len ťažko.

Riešením v takýchto prípadoch je outsourcing. V našom prípade napríklad využiť služby, ktoré ponúka napríklad Youtube.

Youtube vie poskytnúť väčšinu služieb pre archív, na ktoré v súčasnosti Slovenská televízia nemá peniaze. Vďaka Adsense a revenue share modelu by dokonca mohol byť web možno konečne aj prinášať nejaké príjmy. Nestálo by to aspoň za úvahu?

Posted February 21st, 2011 in Internet, Médiá. Tagged: , , , .

Comments are closed.