V Čechách už Kindle vyhral, na Slovensku ešte nie

Ako sme si ukázali minule, pre eknihy v lokálnom jazyku, ktoré vyžadujú DRM ochranu, je zatiaľ cesta do Kindle store zarúbaná. Ostávajú tak len dve možnosti- vydávať a predávať bez DRM ochrany (v súčasnosti nepoužiteľné pre preklady a bestselery) alebo s povzdychom ignorovať Kindle a sústrediť sa na iné čítačky, ktoré podporujú alternatívne spôsoby DRM ochrany.

Prakticky všetky lokálne snahy o vstup do ebook biznisu tak smerujú k druhej možnosti. Martinus to povedal priamo:

Chápeme, že pre zákazníkov, ktorí už do Kindle investovali, je to veľký problém, ale zmeniť to môže jedine Amazon, my (a nielen my, ale aj ostatní kníhkupci) sme bezmocní. Zostáva nám len odporúčať čítačky, ktoré takto obmedzené nie sú a umožnia Vám čítať e-knihy od väčšiny kníhkupectiev, vydavateľstiev a knižníc.(zdroj)

Otázka je, či už nie je príliš neskoro a či už Kindle nevyhral boj ebook čítačiek. Keďže Amazon čísla predajov nezverejňuje, ostáva nám len tipovať.

Alebo sa spýtať Google.

Toto je krivka vyhľadánia svoch slov z Google služby Insights for Search ma Slovensku.

Slovo eBook reprezentuje potenciál elektronických kníh. Je na stabilnej úrovni už niekoľko rokov, s veľmi podobným vývojom záujmu v Čechách ako na Slovensku, s rozumným rastom posledný rok.

Potom tu máme slovo Kindle. Vo väčšine európskych krajín vrátane Slovenska je hľadanie tohto slova výrazne pod úrovňou slova ebook.

A toto je graf Českej republiky:

Česko je jediná európska krajina (spolu s Veľkou Britániou), kde je slovo Kindle hľadanejšie ako ebook.

Samozrejme, žiadne víťazstvo nie je definitívne, ale byť Amazonom, dal by som si Českú republiku do svojich priorít.

Posted January 10th, 2011 in Internet, Technológie a hračičky. Tagged: , , , .

Comments are closed.