Moje skúsenosti s predajom kníh pre Kindle

Ak sa chystáte predávať svoje elektronické knihy pre čítačku Kindle, musíte sa najskôr rozhodnúť, či ich chcete chrániť proti kopírovaniu. Ak chcete aplikovať DRM ochranu, musíte svoje ponuku riešiť priamo s Amazonom, ktorý Kindle obchod prevádzkuje. Ak ste malý slovenský vydavateľ alebo priamo autor, jediná možnosť je využiť ich platformu na vlastné publikovanie- Digital Text Platform (DTP).

Stačí sa zaregistrovať, nahrať knihu v eletronickom formáte (napr. .doc), obrázok obálky (.jpeg), stanoviť cenu a do 24 hodín môžete predávať. Amazon si pri splnení istých podmienok (globálna dostupnosť, cena v rozsahu do 10EUR) berie približne 30 percent, čo je vcelku prijateľná ponuka.

Pripravte sa však na niekoľko veľmi podstatných obmedzení, ktoré nie sú na prvý pohľad zrejmé ani pri čítaní ich fóra.

Neb raději k velikému přichyl tomu tam se dubisku,
jenž vzdoruje zhoubným až dosaváde časům.

http://zlatyfond.sme.sk/dielo/142/Kollar_Slavy-dcera/1#ixzz1A0CGkDNs

  1. Amazon nepodporuje slovenčinu ani češtinu, takže ak nemáte knihu v  anglickom alebo inom svetovom jazyku, môžete sa s predstavou vašej knihy v Kindle store hneď rozlúčiť. Amazon kontroluje a schvaľuje každú knihu. Keď som skúsil cvične nahrať aj knihu v slovenčine (ako jazyk som z daných možností zvolil podobne exotickú latinčinu), hodnotiteľ mi ju vrátil späť so žiadosťou o doplnenie. Nechcel som riskovať zrušenie konta, tak som to ďalej nepokúšal. Slovenské znaky a interpunkcia sú ale podporované.
  2. Kindle store nepodporuje Paypal ani iné mikroplatby, len výplatu cez šek pre adresy mimo USA. To znamená, že potrebujete zarobiť minimálne 100 USD, aby ste sa k svojim peniazom dostali. Na rozdiel od ich affiliate programu nemôžete zarobené peniaze ani minúť kúpou produktov Amazonu. Doplnenie: A za sprocesovanie šeku Amazon účtuje 15 USD (via @faborio)
  3. Nečakajte žiadne detaily o svojich zákazníkoch. Nebudete vedieť, kto si vašu knihu kúpil a prečo, dostanete len čislo a sumu.
  4. Meniť cenu ide len zťažka a trvalo im niekoľko dní, kým sa zobrazila správna cena pre oba US and UK obchody. Neexistuje možnosť zľavnených kupónov, ani možnosť poskytnúť kópiu zdarma napríklad pre recenzenta.
  5. Ebook musí mať cenu, knihy zdarma nie sú podporované.
  6. Amazon najnovšie podporuje aj vkladanie audio a video súborov do kníh, nie však pre DTP. V dokumentácii o tom však nie je ani zmienka.

Ak vám tieto obmedzenia nevyhovujú a chcete ponúknuť svoju knihu aj pre užívateľov čítačiek Kindle, skúste zabudnúť na DRM ochranu a možnosti sa vám radikálne rozšíria (o nich nabudúce).

Posted January 5th, 2011 in Internet, Technológie a hračičky. Tagged: , , , .

Comments are closed.