Rozšírená realita pre realitky

O rozšírenej realite (Augmented reality, AR) som na tomto blogu už písal niekoľkokrát. Tento mesiac sa konečne aj na Slovensku objavil projekt, ktorý ju využíva naplno, nielen na reklamno-marketingové ciele (ako pri napr.baliksluzieb.sk od Tatrabanky).

Projekt Vidimbyty.sk pustil rozšírenú realitu do realít. Technické riešenie je podobné, ako som odporúčal aj ja vo svojom článku ako najschodnejšiu cestu- pridanie realitnej vrstvy do aplikácie Layar. Pred tvorcami však stojí niekoľko výziev, ktoré sa pre mňa zdajú byť neprekonateľné.

  1. Rozšírenie telefónov podporujúcich Layar a užívateľské rozhranie

    Toto je všeobecná výhrada, ktorá platí pre všetky AR aplikácie. Telefónov s GPS nie je veľa. Ohľadom UI, chodiť s telefónom pred očami, sledovať paralelne obrazovku a okolie a nevyzerať pritom ako blázon je vcelku výzva. Verte mi, skúsil som.
    Našťastie, tým že Augmented reality je v podstate iba vcelku efektná nadstavba nad Google mapami, projekt sa nemusí spoliehať iba na Layaristov s telefónom, ale môžu tie isté zápisy s detailami zobrazovať aj oldskúl spôsobom na webe. Prekvapivo, vidimbyty.sk to zatiaľ nerobí.

  2. Stav realitného trhu u nás

    Aby ste mohli zobrazovať inzerát v Layar, potrebujete presnú adresu. Realitky sa však uverejňovaniu presnej adresy vyhýbajú, zrejme aby ich záujemca neobišiel a nekontaktoval predávajúceho priamo. Preto sa zatiaľ u nás výrazne nepresadili ani realitné servere s google maps mash-ups (ako napr. bezrealitky.cz).

Ako ďalej?

Myslím si, že klasický katalóg realít s AR nemá veľa šancí sa presadiť do mainstreamu. Viem si predstaviť použitie augmented reality pri plánovaných novostavbách a pre developerov. Layar vie zobrazovať aj objekty. Také namierenie kamery na pole, s tým, že sa na obrazovke zobrazí aj budúci dom alebo parcela by nemusela byť zlá možnosť.

Obrázok z vidimbyty.sk

Posted July 30th, 2010 in Internet, Nezaradené, Technológie a hračičky. Tagged: .

Comments are closed.