Aplikáciu na mobil alebo mobilný web?

Jeden môj známy nedávno riešil problém, či pre svoju webovú službu má radšej urobiť natívnu aplikáciu pre iphone (prípadne blackberry) alebo radšej mobilný web.

Priznám sa, že mi appizácia webu trochu začína vadiť, predovšetkým pri obsahových weboch. Trend vyjadrený Apple reklamou There is an app for that /Aj na to je aplikácia preferuje veľké alebo často používané weby. Skutočne ale nevidím dôvod, prečo by som si mal plochu môjho telefónu zapratávať 30-40 ikonkami aplikácií webových stránok, ktoré v priemere navštívim za týždeň, kým predtým mi na to stačil prehliadač so záložkami resp. čítačka RSS.

Čím jednoduchšie je vytvoriť vlastnú aplikáciu (s nástrojmi ako napríklad AppMark to dokáže prakticky každý), tým menej sa pýtame, či to má zmysel. Noviny New York Times, filmová databáza imdb.com a iní majú napríklad svoju aplikáciu pre iphone, ale už nie webstránku optimalizovanú pre prehliadanie v mobile. Vo veľkých mediách asi prevláda pocit, že s vlastnou aplikáciou sa budú vedieť jednoduchšie prepnúť k platenému obsahu.

Takže výzva na záver – pracujte na weboch pre mobily, je to budúcnosť. Ak konečne urobíte mobilný web, potom môžete rozmýšľať o vychytávkach ako sú aplikácie pre iphone-blackberry-android-windowsphone-čokoľvekiné.

(osobitne platí pre našich mobilných operátorov)

Ako hovorí Apple, na všetko je aplikácia:

Update 24/5: Deň po publikovaní článku začala Google I/O konferencia, kde Google zverejnil update svojho Androidu. Zásadnou zmenou je pridanie funkcií do internetového prehliadača Androidu, takže pre veľa prípadov nebude nutné používať natívne aplikácie (cca okolo 20.min.) Tuším by som mal menej používať Google Docs :-)

Posted May 17th, 2010 in Internet, Technológie a hračičky, telco. Tagged: , .

Comments are closed.