Keď sociálne siete zachraňujú tlač

FacebookWeltAdInternet zabíja tlač, možno jej však svitá nádej v podobe sociálnych sietí. Aspoň na to asi mysleli u Axela Springera, keď pripravovali koncept nemeckých novín Welt Kompakt.

Sú to relatívne nové noviny. Založili ich v roku 2004 ako menšiu sestru celonárodných Die Welt. Pozicionujú sa ako nebulvárne noviny s dôrazom na regionálne správy v tabloidnom formáte. (Ak vám to niečo od nás pripomína, nie, nemajú fotografiu na celej úvodnej strane). Mňa však na nich zaujal spôsob, ako najnovšie pracujú s novými médiami.

Väčšina novín ostáva vo vzťahu k sociálnym sieťam pri exporte svojho obsahu na facebook, prípadne na twitter. Niektoré (vrátane sme.sk) ho obohacujú o špeciálny obsah resp. komentár. Denník Welt Kompakt ide oveľa ďalej.

Nielenže svoj obsah tlačí všade, kde sa len dá-web, twitter, facebook, myspace, googlewave. Ako jeden z mála aj využíva sociálne siete spätne v tlači.

IMG_1252

Vybrané tweety čitateľov uverejňuje na prvej strane, spolu s linkou na Facebook stránku novín. Z 32 strán sú celé dve strany venované internetu a web ablikáciám. Twitter kontá vedúcich redaktorov sú uvedené v každej sekcii. Hlavné twitter konto @WeltKompakt je presne ako podľa učebnice personifikované menom šéfredaktora.

Tieto aktivity sú od začiatku novembra 2009 podporené aj marketingovou kampaňou, rozhlasovými spotmi a bilboardami, kde nemôže chýbať výrazná zmienka o facebooku.

I tak bude zaujímavé sledovať, či a kde sa najviac sa tento ich nový pokus ujme. Zatiaľ majú menej ako dve tisícky fanúšikov na facebooku, vyše sedem tisíc na twitteri, okolo 60 na google vawe.

Čo si myslíte vy?

Sú Welt Kompakt noviny budúcnosti alebo slepá ulička?

Posted November 13th, 2009 in Internet, Marketing. Tagged: , , , .

Comments are closed.