Vlastný GoogleMap Mashup za 5 minút

Mapspread.com je nový start-up zameraný na googleMaps, ktorý len od tohto leta začal ponúkať služby. Trošku sa teraz obzerám po podobných možnostiach a tento ich nápad sa mi skutočne zapáčil.

Ak potrebujete dostať vaše dáta do mapy, Mapspread sa snaží vašu úlohu maximálne zjednodušiť. Stačí vám zdrojový súbor s adresami (napr. v exceli) a za 5 minút máte zdarma hotovú mapu, ktorú si môžete dať na web alebo zdieľať len medzi svojimi kolegami (dôležité pre firemných zákazníkov). Nepotrebujete znalosti javy ani GoogleMaps API. Nič ani netreba inštalovať, všetko prebieha na ich webe.

Ja som ako príklad stiahol verejnú databázu dlžníkov Sociálnej poisťovne v Bratislave zo socpoist.sk a výsledok nájdete tu. Po priblížení si tak môžete prezerať, v ktorej oblasti Bratislavy má sídlo najviac dlžníkov :-). Možných aplikácií je samozrejme oveľa viac, napríklad lokátor predajní a pod.

Bohužial sa pre Slovensko zatiaľ nedá využiť ich ďalšia vychytávka- tématické mapy. V našom prípade socpoisťovne by tak bolo možné vyrobiť rôzne farebne odlíšené heatmapy podľa výšky dlhu a podobne. Na to by však bola potrebná šablóna, ktorá je zatiaľ detailne dostupná len pre USA. Zvyšok sveta je len na úrovni štátov. Nenašiel som ani možnosť .kml exportu, aj keď na webe tvrdia, že to možné bude.

Aj tak je Mapspread podľa mňa zaujímavý startup, ktorý sa oplatí sledovať.

Edit 22/10/2009: Ak sa chcete pohrať trochu viac, tu je alternatívny postup s využitím iných free online nástrojov- Yahoo Pipes a Zoho.com.

Posted October 6th, 2009 in Internet, Technológie a hračičky. Tagged: , , .

Comments are closed.