Poznáte nejaký internetový MÉM?

Mem

Mém (vytvorené s wordle.net)

Som presvedčený, že určite áno, len ste dosiaľ možno netušili, že sa to tak volá. Všetky tie vtípky, okopírované obrázky a články, virálne videá, ktoré dostávate e-mailom, či novšie zdieľate na sociálnych sieťach a blogoch sú vo svojej podstate internetové mémy.

Mém (angl.meme) je podľa širšej definície časť alebo zložka kultúry, ktorá sa šíri opakovaním a napodobňovaním. Sú to “nákazlivé” myšlienky, ktoré podliehajú evolúcii a súperia o presadenie sa vo všeobecnom povedomí, podobne ako gény v darwinovskej prírode. Niekedy v 70-tych rokoch tento termín zaviedol jeden britský biológ ako kultúrnu obdobu obdobne sa správajúceho génu v biológii. Kým však memetika, ako sa táto téoria/veda nazýva, ostáva stále trochu kontroverzná, odvodený termín internetový mém sa presadil jednoznačne.

Aspoň teda v anglofónnom svete- na jednom portáli ich overujú, inde aspoň šíria. Mémy o technológiách agreguje Techmeme.com, dokonca aj Twitter už má svoj celkom pekný nástroj. Len slovenský internet podľa google (až na jednu výnimku) tento termín nepozná.V komentároch je pár ďalších dobrých liniek. Aj preto som ešte pred nedávnom na twitteri vôbec riešil, aký slovenský termín preň použiť.

Angličania majú meme a čítajú mím, v Čechách je to mem. V oboch prípadoch sa napodobňuje slovo gén (gene-gen).

Takže logicky vychádza, že na Slovensku by to mal byť mém.

Čo si myslíte vy? Súhlasíte?

Posted October 30th, 2009 in Internet. Tagged: , .

Comments are closed.