Ďalšie využitia augmented reality pre Bratislavu (video s Layar app)

V minulom článku som na príklade Bratislava Audio Tour popisoval, ako si jednoduchým spôsobom vytvoriť vlastný obsah do mobilných aplikácií rozšírenej reality (augmented reality, AR) pre Android. Prácu s AugmentTHIS zvládne skutočne každý, problémom však je neveľká užívateľská báza tejto aplikácie.

Preto ak to chcete brať AR trochu vážnejšie, treba sa poobzerať inde. Jednou z prvých volieb by pre mňa bola aplikácia Layar.com. Je to údajne vôbec prvá mobilná AR aplikácia, beží na Androide i iPhone 3GS, víťaz viacerých cien pre start-upy.

Dostať obsah do Layar je samozrejme komplikovanejšie, má vlastné API, ale predpokladám, že človek so skúsenosťami s google maps API by s tým nemal mať väčší problém. Po schválení sa ocitnete so svojí obsahom v dobrej spoločnosti, ktorá robí z tejto aplikácie už teraz celkom použiteľnú vecičku. Layar jednotlivý obsah rozdeľuje do vrstiev (layers), takže si môžete vybrať, aký obsah vás práve zaujíma.

Ja som pre Bratislavu otestoval dve možnosti využitia v súčasnosti- jedna je poznávacia s popisom pamiatok z wikipedie a druhá komerčná (katalóg firiem v google mapách, v mojom prípade hľadanie najbližšej pizzerie).

Pozrite si na nasledujúcich videách, ako to dopadlo.

Na Hlavnom námestí v Bratislave:

Na Primaciálnom námestí v Bratislave:

A napokon hľadanie pizzerie za Operou (vždy je možné nastaviť, do akej vzdialenosti má hľadať):

Comments are closed.