Ešte raz k návštevnosti a long tail

Po tom, čo môj blog predstavil Embuck v blogovom inkubátore, dostal som od viacerých (presnejšie dvoch) čitateľov otázku, ako sa Vinea kauzička prejavila na dlhodobej návštevnosti môjho webu. Krátkodobý efekt (cca 7 dní) som už popísal v tomto článku

Pozrime sa teda na štatistiky návštevnosti po čase ešte raz, tentoraz o 5 mesiacov neskôr.

Pri pohľade na štatistiky sa potvrdzuje, že žiaden motýlí efekt nie je trvalý. V tomto prípade to po búrke a tisícoch návštev denne trvalo zhruba týždeň, kým sa začala návštevnosť opäť dostávať do normálu v rádoch desiatok.

Samotný článok mal chvost dlhý asi mesiac, keď klesal, ale stále generoval vyše 20 pageviews denne. Potom prudko padol na minimálne čísla a tým pádom do zabudnutia. Bohužiaľ, nespomínam si, kedy vypadol z úvodnej stránky blogu, ale mohlo by to byť niekedy v tom čase. Nepomohlo mu ani návrat na titulku.

Vyplýva z toho, že zo starej slávy sa žiť ani v tomto prípade nedá. Ak chcete byť úspešný, treba prinášať nové témy a nový obsah (dobre fungujú napríklad články o facebooku :-) ).

Pozitívom je síce mierne, ale zato trvalo zvýšená a kvalitnejšia návštevnosť-nižší bounce rate, viac pageviews. Pred publikovaním článku o Vinea bola návštevnosť okolo 20 unikátov denne a dnes sa pohybuje zhruba okolo 50 denne. Podobne kontinuálne rastie aj počet odoberateľov RSS kanála, čo je pre mňa pri takomto redšie aktualizovanom webe minimálne rovnako cenné.

Ak máte nejaké otázky alebo svoje skúsenosti, pridajte ich do komentárov.

Posted August 18th, 2009 in Internet. Tagged: .

Comments are closed.