Zvláštne šachy s dvoma percentami dane

Nedávno som mal zvláštny hovor z Daňového úradu ohľadom ostatného daňového priznania. Účelom telefonátu (dovolali sa asi na piaty raz)  bolo vraj iba overenie, či som sa skutočne rozhodol venovať dve percentá dane pre občianske združenie, ktoré som tam uviedol. Potvrdili sme si, poďakovali sme sa a koniec.
Ako rodenému paranoikovi mi viac nebolo netreba, a tak odvtedy riešim, čo mohlo byť v skutočnosti za tým. Ex post mi napadli dve možné vysvetlenia:

1) Optimista by povedal, že DÚ SR skutočne záleží, aby moje peniaze skutočne išli na správnu vec, o ktorej si mám rozhodnúť sám. Že po nedávnom incidente, ktorý zverejnil na blogu Dusoft, sa rozhodli zmeniť prístup a radšej raz preveriť ako dvakrát posielať list. Alebo moje tlačivo nebolo v danom mieste čitateľné, tak si to radšej chceli overiť.

2) Pesimista by za tým možno videl pokus daňovákov, ako vyplniť očakávaný pokles príjmov v časoch krízy. Predstavme si, že by som náhodou nepotvrdil, že som tam skutočne chcel dať dve percentá a bolo by nás takých viac. Peniaze by ostali štátu a bol by to aj celkom dobrý argument pre spochybnenie celého systému v budúcnosti. Preto nejaká múdra hlava na centrále poslala prípis na obvodné úrady, aby pár takýchto žiadostí preťukli.

Zistíme snáď o polroka, keď sa začnú riešiť dve percentá na rok 2009.

Verím, že som optimista.

Posted June 23rd, 2009 in Nezaradené. Tagged: , .

Comments are closed.