Baader Meinhof komplex- skutočný príbeh teroristov starej školy

Baader Meinhof komplex je nemecký film (2008) o prvej a čiastočne druhej generácii Frakcie červenej armády (RAF). Práve Andreas Baader a Ulrike Meinhofová boli zakladatelia prvej generácie RAF.
BMK je dobrý film, ktorý rozhodne stojí za to pozrieť si. Ja osobne síce nie som veľkým fanúšikom filmov-skutočných príbehov, keďže v nich väčšinou fakty zabijú tvorivosť a príbeh, ale tento je možné zaradiť medzi vzácne výnimky.

O RAF som kedysi čítal pomerne veľa, ale napriek tomu som sa popri filme dozvedel mnohé nové veci a zaujímavé súvislosti (napríklad, akí amatéri títo teroristi v podstate boli). Nebolo som zrejme jediný, kto po skončení filmu otvoril wikipediu a začal hľadať viac o tejto relatívne nedávnej minulosti nášho suseda.

Aby som len nechválil,  pár vecí, čo mi trochu vadilo- Bruno Ganz síce ako šéf polície exceluje, ale zároveň mi ako postava trochu liezol na nervy. Zrejme mal pomôcť komentovať dej, ale jeho jasnozrivosť bola niekedy až príliš otravná. Martina Gedech, ktorá žiarila v Životoch tých druhých, tentokrát hrala postavu Ulrike tak nejako nepresvedčivo. Takže na rozdiel od FFuku asi nie 100%, ale rozhodne nadpriemer. Odporúčam.

Posted May 6th, 2009 in Film. Tagged: .

Comments are closed.