Dubaj v časoch krízy je ako navoňaná zdochlina

Píšem, aby som nezabudol. Moje neučesané zážitky z bleskovej návštevy Dubaja a Spojených arabských emirátov (SAE).


Dubaj je mesto bez histórie a historického centra. Sami domáci hovoria, že rozdiel medzi starým a novým Dubajom je asi 10 rokov. Aj preto je, tak ako ostatné mestá v Perzskom zálive, permanentne vo výstavbe.

Presnejšie bol, nehybné žeriavy pri rozostavaných mrakodrapoch sú najviditeľnejším znakom, že kríza zasiahla na Dubaj skutočne poriadne. Dubaj totiž je možno najznámejším mestom (=emirátom) v SAE, ale zďaleka nie najbohatším. Na rozdiel od hlavného mesta Abu Dhabi nemá prakticky vôbec ropu a jeho primárnym zdrojom príjmov má byť turistický ruch a busines centrá. Aj preto teraz majú problémy s obrovskou zadlženosťou. Ako riešenie sa hovorí niečo o pôžičke od iných šejkov, či predaji niektorých národných spoločností do Abu Dhabi- najväčšej developerskej spoločnosti  alebo leteckej spoločnosti Emirates, ktorú by mohol kúpiť Etihad.

Dubaj spolu s ďalšími tuším piatimi emirátmi tvorí Spojené arabské emiráty. Každý z emirátov ovláda jeden šejk s rodinou. Šejkovia potom spolu tvoria vládu SAE, pričom im šéfuje šejk najbohatšieho z nich- Abu Dhabi. V Dubaji vládne šejk Muhamed, progresívny panovník s povesťou vizionára a biznismena. Aj preto ho niekedy volajú Dubajský CEO. Jeho orlí nos neprehliadnete-je na každom druhom bilboarde pri cestách, v kníhkupectve si môžete kúpiť zbierku jeho básní. Prelistoval som na letisku anglický preklad a nechytila ma, ale možno som len nebol v tej správnej lyrickej nálade.

Vľavo možno budúca najvyššia budova na svete- ak ju dokončia

Vpravo vzadu možno budúca najvyššia budova na svete- ak ju dokončia

Zo stavieb sú väčšinou známe hlavne symboly ako hotel Burj Al Arab a umelo vytvorený ostrov v tvare palmy s hotelom Atlantis, ktorý otvorili len niekedy pred polrokom. Je to vraj najdrahšia časť mesta, na mňa pri prechádzaní autom po ostrove padla depresia, kilometre radovej výstavby navlas rovnakých domov sú skutočne unavujúce. Zato mrakodrapové business centrá (napr. Media City, Internet City) sú zaujímavé. Je to doslova raj pre záujemcov o modernú architektúru- je až neuveriteľné, ako môže byť každý mrakodrap iný.

Šoférovanie v meste je brutálne, jazdia tam ako magori. Taxikármi sú výhradne Pakistanci s kolísavou znalosťou angličtiny. Nikto ťa nikde nepustí a podľa mňa ani väčšina z nich nevie poriadne jazdiť. Asi aj preto majú relatívne nízku maximálnu rýchlosť 120km/h a všetky tam predávané autá začnú pípať, ak idú rýchlejšie. Vraj vtedy treba zosilniť autorádio. Prekvapilo ma, že majú klasické problémy s rannou a večernou zápchou aj napriek tomu, že to je relatívne nové mesto a mohli nadizajnovať dostatočnú kapacitu ciest. Snáď preto začali stavať nadzemné metro, ktoré by mali spustiť v druhej polovici 2009.

Ceny fotoaparátov na dubajskom letisku

Ceny fotoaparátov na dubajskom letisku

Nakupovanie bez dane je údajne jeden z hlavných dôvodov na náštevu. To nemôžem dosť dobre posúdiť, keďže som sa do žiadneho mallu nedostal. Na letisku to žiadna sláva nebola, viď obrázok s cenami fotoaparátov. Ale nevadilo, aspoň že na letisku bolo wi-fi zadarmo. Našincov je tam napriek kríze stále dosť, na lete s Emirates ma obsluhovali Honza s Jankou, naspäť Mária, v hoteli Adriana z Rumunska a Yulia z Ruska.

V hoteloch si osvojili ten hnusný americký zvyk- komunikovať ceny bez dane. Človek sa potom napočíta, ak nechce byť prekvapený, pretože daní je tam na bezdaňovú krajinu dosť- hospitality tax, tourist tax, atď, spolu okolo 15% navyše k cene za ubytovanie.

Celkovo musím povedať, že som nenašiel dôvod, prečo by som mal chcieť ísť znovu na návštevu do Dubaja. Po návšteve megalomanských projektov vo mne ostala pachuť skazenosti a prehnanej snahy o kvázi luxus. Ak o nejakých dôvodoch viete, napíšte do komentárov.

A ešte pár disclaimerov, než začnete komentovať:

  • bola to moja prvá návšteva emirátov a viem, že bola veľmi krátka (2 dni), takže nebolo možné obsiahnuť všetky aspekty života v nich
  • nie je to klasický novinársky článok, všetky fakty sú vo forme ako som ich dostal (a rozumel) od domácich ľudí, bez overovania.
  • bol som už vopred predpojatý, keďže podobné pozlátkové mestá ako Disneyland, Las Vegas, atď. skutočne nemusím.
Posted April 15th, 2009 in Cestovanie.

Comments are closed.