Mikrokomunity útočia (netsity.sk, esvety.sk). Kde je Sme.sk?

Dlho, dlho nič a zrazu sa nám tu črtajú rovno dve nové slovenské služby na budovanie mikrokomunít. Ak neviete, čo sú mikrokomunity, predstavte si to ich ako platformu, kde si môžete vytvoriť komunitnú sieť-svoj malý facebook len pre svojich priateľov. Môže byť uzavretá- určená len pre priateľov, alebo prístupná pre všetkých vrátane googlu :-). Možnosť uzavretia je najväčšou výhodou oproti veľkým socsieťam ako je Facebook, zároveň je ale aj rizikom, že sa kvôli malému počtu členov mikrokomunitu nepodarí oživiť. A tak vzniknú stovky mikrokomunít, v ktorých nič nie je. Najznámejším príkladom mikrokomunitného portálu vo svete je ning.com, ktorý tiež radšej komunikuje počet komunít než počet účastníkov.

Pravda.sk pripravuje spustenie novej mikrokomunitného portálu na trochu zložitej doméne Netsity.sk.  O niečo dlhšie sa ohlasujú eSvety.sk od rovnomennej eseročky, ale zatiaľ sú prístupné len pre betatesterov (nie som medzi nimi).

Zatiaľ sa mi zdá, že lepšiu štartovaciu pozíciu majú eSvety, keďže majú blízko k mládežníckym organizáciám a klubom, ktorých sú aktívne a je ich u nás stovky a zároveň majú ako mladí blízko k internetu a moderným technológiám. Otázne je, kedy sa im to podarí pustiť (pôvodný termín koniec januára už prešvihli).

Pravda sa vraj chystá zaútočiť na regióny, čo je trochu vágnejšia skupina a ak by mala byť organizovaná miestnymi samosprávami, ani nebude fungovať.

Prekvapivo to zatiaľ vyzerá, že obaja budú vyžadovať novú registráciu, bez podpory Google Friend alebo Facebook Connect.

Uvidíme teda, komu sa podarí lepšie zabojovať.  Zaujímavé je, že medzi kandidátmi nie je aj sme.sk, ktoré by so svojou komunitou blogerov a diskutérov malo dobrý základ na rozbehnutie podobného projektu.

Update 3.11.2009- Tak Netsity to po necelom roku zabalili. Je ťažké robiť komunitu bez jej členov.

Posted February 12th, 2009 in Internet. Tagged: , , , , , .

Comments are closed.