Ako predávať hudbu cez iTunes,Napster, Amazon

hudba cez itunes

Ilustračné foto: Robert Scales, flicr.com

Ak produkujete hudbu a nie ste upísaný niektorému z veľkých hudobných vydavateľstiev, rozhodne raz narazíte na problém, ako predávať svoju hudbu cez internet (ak ju teda chcete predávať, a nie len rozdávať zadarmo). Predaj fyzických médií cez internet je jednoduchší, na to môže poslúžiť prakticky každý existujúci e-shop.  Keďže niektorí z nás si myslia, že CD je mŕtve a budúcnosť je v downloadoch, pozrime sa teraz, aké sú možnosti pre amatérsku alebo poloamatérsku skupinu v tejto oblasti.

V podstate máte dve možnosti:

1) vytvoriť a prevádzkovať si vlastný e-shop
2) predávať svoje nahrávky cez niektorého z veľkých online distribútorov hudby.

Pozrime sa na ne bližšie:

1) Vlastný e-shop je dobrá možnosť, ak máte k dispozícii trošku zdatnejšieho webmastera alebo vaša značka na internete je/bude natoľko silná, že dokážete pritiahnuť kupujúcich priamo k sebe alebo je váš štýl natoľko iný, že sa nehodí pre žiadneho distribútora.

Na predaj hudby je možné napríklad použiť zdarma softvér VirtueMart, ktorý je súčasťou publikačného systému Joomla. Je primárne stavaný pre klasické e-shop komodity, ale má aj možnosť ponúkať downloady. Podľa mojej vlastnej skúsenosti však nastavenie jednotlivých parametrov systému tak, aby sme dosiahli čistokrvný hudobný download obchod nie je úplne jednoduché a vyžaduje veľa nervov, času a testovania. Ak máte na predaj len jeden alebo dva albumy, je to zrejme nenávratná investícia.

Alternatívne môžete použiť niektorý z e-shop softvérov, vytvorený priamo pre hudobné albumy. Ja som sa napokon pre Bratislava-AudioTour.com rozhodol použiť riešenie od EasyBe. Má trochu zastaralý kód a nie je zadarmo, ale za zhruba 1300 SK dostanete všetko ako na tácke a aj s prípadnou technickou podporou, ak by bolo treba.

Obe riešenia sú integrované s Paypal Gateway, čo je  najjednoduchší spôsob, ako dosiahnuť bezpečnosť platby kreditnou kartou, pričom z vašej strany je nutné len si vytvoriť konto a zadať e-mail. Paypal nemá žiadne zriaďovacie ani udržiavacie poplatky, platí sa len určité percento z transakcie.

Predpokladá sa, že chcete predávať “čisté” MP3, bez DRM ochrany.

2) Druhou možnosťou je dostať svoju hudbu do veľkých e-shopov na sťahovanie hudby. Veľkí distribútori ako i-legalne.sk a metoo.sk, pokiaľ viem, predávajú hudbu len od nahrávacích spoločností.  Na Slovensku teda veľa možností pre nezávislých interpretov nie je- priekopnícku prácu tu robí hlavne Slnko Records.

Ak je vaša hudba exportovateľná do zahraničia, možností je nepomerne viac. Medzi najdôležitejšie patria iTunes, Amazon, Rhapsody, Napster, a iné. Žiaden z tychto obchodov však zatiaľ nepredáva na Slovensku. A ani sa s vami pravdepodobne nebudú baviť. Môžete ale využiť služby sprostredkovateľov, napríklad Catapult Digital Distribution dostane vaše nahrávky do všetkých popredných e-shopov, vrátane iTunes za jednorazový poplatok 25 USD (plus 20 ak nemáte čiarový kód) a potom cca 10 percent z každého predaja. Ďalších distribútorov nájdete na konci článku.

Hudbu teda už môžete predávať a ostáva len to najdôležitejšie- dať o sebe vedieť tak, aby si ju ľudia chceli kúpiť :-)

Zoznam distribútorov pre iTunes:

Based in North America

Name Delivers Globally iTunes Plus Ringtones
Avatar*
Catapult*
CD Baby*
IDEA
Ingrooves
IODA
IRIS Distribution
Redeye Distribution
The Orchard*
Tunecore*
Virtual Label
* known to accept independent artists

Based in Europe (and where located)

Name Delivers Globally iTunes Plus Ringtones
AWAL (UK)
Artspages (NO)
Basepoint Media (DK)
Believe (FR)
Broad Street Digital (UK)
Dicentia (DE, DK, FI, NO, SE)
DiGiDi (DK)
IC records (IS & UK)
Kiver (IT)
Kontor New Media (DE, IT, PT)
Kudos (UK)
La Cúpula [House of Music] (ES)
N.E.W.S (BE)
Pinnacle (UK)
Portal Latino (ES)
Ordis (AT)
State 51 (UK)
The Music Business Organisation AS (DK)
Uploader/IODA (UK)
Zebralution (DE)
Posted September 1st, 2008 in Audio. Tagged: , , .

Comments are closed.